| Web Tasarım

Web Performansı ve Sonuç Nasıl Optimize Edilir?

Web Performansı ve Sonuç Nasıl Optimize Edilir?

Sabır, web sitesi ziyaretçileri ve çevrimiçi alışveriş yapanlar için kullanılabilecek bir kavram değildir. Bir ziyaretçiyi web sitenizde tutmak veya kaybetmek söz konusu olduğunda saniyenin her bölümü önemlidir.

Yükleme süresi, sayfanın terk edilmesine katkıda bulunan önemli bir faktördür. Ortalama bir web ziyaretçisinin yüklenmesi çok uzun süren bir sayfaya tahammülü olmadığından, sayfanın terk edilmesi, yükleme süresinin her saniyesinde yüzde olarak artar. Kullanıcıların yaklaşık %40'ının bir sayfayı 10 saniye sonra terk ettiği verilerle sabittir. Mobil İnternet kullanıcıları muhtemelen bu sorunla ilgili en büyük hayal kırıklığını yaşıyor; %73'ü yüklenmesi çok yavaş olan bir web sitesiyle karşılaştıklarını belirtti.

Sayfa yükleme sorunu, web sitesi ziyaretçilerinin alışveriş davranışlarını doğrudan etkiler. Kissmetrics ayrıca, web sitesi performansından memnun olmayan alışveriş yapanların %79'unun aynı siteden tekrar alışveriş yapma ihtimalinin düşük olduğunu da kaydetti. Tüketicilerin yaklaşık yarısı sayfaların 2 saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini bekliyor ve 1 saniyelik gecikme müşteri memnuniyetini %16 oranında azaltıyor.

Bu gecikmelerin sonuçları gerçek paraya dönüşür. E-ticaret devi Amazon, yalnızca 1 saniyelik bir sayfa yükleme yavaşlamasının kendisine 1,6 milyar dolarlık satış gelirine mal olacağını açıkladı. Benzer şekilde Google, arama sonuçlarında saniyenin yalnızca onda dördü kadar bir yavaşlamanın günde 8 milyon arama kaybına yol açacağını ve bunun da çevrimiçi reklamcılıkta milyonlarca daha az arama anlamına geleceğini belirtti.

Sorunun Kalbine Ulaşmak

Yükleme süresini artırmaya en büyük katkıda bulunan faktörler resimler, videolar ve grafiklerdir. Bugünün web siteleri, ziyaretçileri çekmek için daha fazla görsel ve daha az metin içeriyor. Bir web sitesinin ortalama ağırlığının yaklaşık %64'ünü resimler oluştururken, diğer %8'ini video oluşturmaktadır.

Bu tür ortamlar web sitesi boyutunun yaklaşık dörtte üçünü oluşturduğundan, performansı ve dönüşüm oranlarını artırmak için sitenizdeki resimleri ve videoları daha verimli bir şekilde yönetmeniz önemlidir. Resimlerin ve videoların web sitenizin performansı üzerindeki etkisini azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlara bakalım.

Daha Verimli, Modern Görüntü Formatları Kullanın

Google, Chrome tarayıcılarına WebP görüntü formatı için destek ekledi ve Microsoft, Internet Explorer ve Edge tarayıcılarının çoğunda JPEG-XR için aynısını yaptı. Ancak birçok geliştirici, modern biçimlerin sitelerini nasıl optimize edebileceğinden yararlanmak yerine, aynı JPG ve PNG biçimlerine bağlı kalarak bu değişiklikleri hala benimsemedi.

İdeal olarak, uygun olduğunda görüntüleri WebP ve JPEG-XR'ye dönüştürmeniz ve formatlar arasında dengeyi sağlamak için sıkıştırma kalitesini ayarlamanız gerekir. Her görüntüye erişen belirli tarayıcıyı tespit etmek ve görüntünün ilgili tarayıcıya göre optimize edilmiş bir sürümünü sunmak da önemlidir. Bunu yapmak, kullanıcıların sitenizi yavaşlatmadan görsel kalite ve dosya boyutu optimizasyonu açısından mümkün olan en iyi görüntüleri almasını sağlamanıza olanak tanır. Kocaeli web tasarım firması adimweb'de olduğu gibi WebP uzantısı kullanmak sayfanızın yüklenme süresini azaltacaktır.

Tarayıcı Tarafında Gereksiz Yeniden Boyutlandırmayı Ortadan Kaldırın

Geliştiriciler, görüntüleri sunucu tarafında yeniden boyutlandırmak yerine genellikle kısayol olarak tarayıcı tarafında yeniden boyutlandırmayı kullanır. Nihai sonuç, modern tarayıcılarda tamamen aynı görünse de, bant genişliği üzerindeki etkisi oldukça farklıdır. Tarayıcı tarafında yeniden boyutlandırma ile, web sitesi ziyaretçileri gereksiz yere büyük bir görseli indirerek değerli zamanlarını harcarlar ve siz de bunu onlara ulaştırmak için bant genişliğini boşa harcarsınız.

Daha eski tarayıcılar için, yeniden boyutlandırma algoritmaları genellikle vasatın altında olduğundan sorun daha da belirgindir. Resimlerinizin gerekli web sitesi boyutlarına mükemmel şekilde uyduğundan emin olmanız gerekir. Büyük bir resim sunmak ve onu yeniden boyutlandırmak için tarayıcıya güvenmek yerine, aynı görüntünün farklı küçük resimlerini oluşturmaya değer.

Doğru Görüntü Dosyası Türlerini Kullanın

JPEG, PNG ve GIF, günümüzde web sitelerinde kullanılan en yaygın dosya biçimleridir, ancak her birinin çok farklı rolleri vardır. Yanlış formatı kullanırsanız ziyaretçilerinizin zamanını ve kendi paranızı boşa harcarsınız. Fotoğrafları iletmek için PNG kullanmak sık yapılan bir hatadır. Kayıpsız formatlar olarak PNG'lerin fotoğraflar için mümkün olan en yüksek reprodüksiyonu sağlayacağına dair yaygın bir yanılgı vardır.

Bu genellikle doğru olsa da, bu aynı zamanda oldukça gereksiz bir optimizasyondur. Gösterilen içerik için hangi resim formatının kullanılması gerektiğini akılda tutmak önemlidir. PNG, bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler (grafikler, logolar vb.) için veya görüntünüzde şeffaflığa ihtiyacınız olduğunda (görüntü kaplamaları) kullanılmalıdır; Yakalanmış bir fotoğrafı gösterirken JPEG; ve animasyon gerektiğinde GIF (Ajax yükleme animasyonu vb.).

Tüm Dağıtım Ortamlarında Tek Bir Görüntü Boyutu Kullanmayın

Özellikle akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler tüketiciler tarafından tercih edilir hale gelirken web siteniz birçok farklı cihazda görüntüleniyor. Genellikle geliştiriciler, görüntüler için istemci tarafı yeniden boyutlandırmayı kullanarak tüm cihaz çözünürlüklerinde aynı görüntüleri sunar. Görüntüler harika görünebilir, ancak ziyaretçiler cihazlarına gereksiz yere büyük görüntüler yüklemekle zaman kaybeder ve siz de gereksiz bant genişliği kullanımı için ödeme yaparsınız.

Bu, gereksiz yere ekstra yüksek çözünürlüklü görüntüleri indirmek için fazladan büyük bir bedel ödeyen 3G kullanıcıları ve gezici kullanıcılar için özellikle haksızlıktır. Bu sorunlardan kaçınmak için, kullanıcı aracılarını kullanarak ziyaretçilerin mobil cihazlarını ve çözümlerini belirlemelisiniz. Elinizde doğru çözünürlükle, sunucularınızdan en uygun görüntüyü alın. Bu, orijinal resimlerinizin her biri için bir dizi küçük resim oluşturmanızı gerektirir. Bu işlemi otomatikleştirecek mükemmel Javascript paketleri mevcuttur.

Duyarlı Tasarımdan Yararlanın

Bir ziyaretçinin sitenize erişmek için kullandığı her cihaz farklı çözünürlüğe sahiptir. Bir web sitesinin biçimlendirmesi, tüm farklı cihazlarda ve çeşitli çözünürlüklerde, piksel yoğunluklarında ve mobil cihaz yönlerinde mükemmel görünecek şekilde kendini uyarlamalıdır. Görüntüleri yönetmek, manipüle etmek ve teslim etmek, web geliştiricilerinin karşılaştığı duyarlı tasarımın ana zorluklarından biridir.

Bu zorluklar nedeniyle, birçok web sitesi ihtiyaç duyulabilecek en yüksek çözünürlüklü görüntülerle oluşturulur ve kesme noktasına bağlı olarak istemci tarafında basitçe küçültülür. Bu süreç verimsizdir ve performansa zarar verir. Ancak , ihtiyacınız olan tüm resim boyutlarını ve uygun HTML kodunu oluşturmanıza yardımcı olabilecek açık kaynak aracı gibi seçenekler vardır.

İçerik Dağıtım Ağlarından (CDN'ler) Yararlanın

CDNS tipik olarak içerik gidiş-dönüş sürelerini kısaltmak için dünya çapında stratejik olarak konuşlandırılmış sunuculara sahiptir. CDN'ler, görüntülerin kullanıcılara daha hızlı sunulmasını sağlar ve çökme olasılığını azaltır, SEO performansını artırır ve kullanıcı deneyimini iyileştirir . Bir CDN seçerken, küresel kapsama düzeyini, önbelleğe alma oranını, uçta mantıksal işlemleri çalıştırma yeteneğini, ortalama yanıt sürelerini ve ortalama geçersiz kılma süreleri gibi diğer ölçütleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Değişimin Etkisi

Bu en iyi uygulamaları kullanarak, kullanıcı deneyiminde gerçekten bir fark yaratabilir, ziyaretçileri daha uzun süre kalmaya, daha fazla göz atmaya, etkileşime geçmeye ve satın alma yapmaya teşvik edebilirsiniz. Bu şirketlerin sonuçlarını düşünün:

Bireylerin kiralık konut aramasına yardımcı olan çevrimiçi bir kaynak, sitesinde yer alan çeşitli apartman topluluklarından görüntülerin veri beslemelerini alırken kendisini çeşitli farklı görüntü formatları ve çözünürlükleriyle uğraşırken buldu. Tüm bu görüntüleri, çeşitli boyutlardaki mobil cihazlarda ve masaüstü bilgisayarlarda sunum için en uygun görüntülere dönüştürerek ve duyarlı tasarım tekniklerinden yararlanarak, şirket dönüşüm oranlarında yaklaşık %20'lik bir artış gördü.

KOBİ'lerin hızlı ve kolay bir şekilde çevrimiçi mağazalar oluşturmasına yardımcı olan şeffaf ve eksiksiz bir e-ticaret ekosistemi sunan SaaS tabanlı bir e-ticaret platformu, yükleme süresini veya site performansını etkilemeden görüntülerin kalitesini sağlamanın bir yolunu bulması gerekiyordu. Müşteriler, küçük küçük resimler, büyük afiş resimleri ve ana ürün resimleri için optimize edilecek şekilde resimleri dinamik olarak kontrol eden araçlardan yararlandı. Bu yaklaşım, görüntü yükleme için yanıt süresinde 100 kat artış elde etmesini sağladı.

Dip Not

Vakit nakit olduğunda, web sitesi sahipleri ziyaretçilerinin deneyimlerini iyileştirmek için gerekli tüm adımları atmamayı göze alamazlar. Bir sayfanın yüklenmesindeki saniyenin çok küçük bir kısmı bile tüketici açısından gelir ve güven kaybına neden olabilir.

Resimlerin ve videoların çoğu web sitesindeki en büyük bant genişliği olduğunu göz önünde bulundurarak, web tasarımınıza ve resim formatlarınıza ciddi bir şekilde bakmanız, ardından medyanın siteniz için optimize edildiğinden emin olmak için gerekli adımları atmanız gerekir - gelirlerinizden ve müşteri algısından bahsetmeye gerek bile yok – sonuç olarak zorluk çekmeyin. Kocaeli web tasarım firması adimweb ile iletişeme geçerek bu konuda hizmet alabilirsiniz.


kocaeli web tasarım, seo, e-ticaret, web site, web sitesi

Sizi Arayalım?

İletişim bilgileriniz güvende kalır.

Sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçerek hizmetlerimizi tanıtalım.