| E-Ticaret

Müşteriler Nasıl Elde Tutulur?

Müşteriler Nasıl Elde Tutulur?

Şirketin hayatta kalmasını ve büyümesini sağlamak için araştırma yapmak çok önemlidir, ancak sadakatin çıkarları ihmal edilebilir olmaktan çok uzaktır ve müşteri sadakatinin faydaları iyice yerleşmiştir.

Daha İyi Bir Müşteri Deneyimi Sağlayın

Olumlu bir müşteri deneyimi, müşteri sadakati oluşturmanın anahtarıdır. Yapılan araştırmalara göre piyasada ki rekabet %50'den fazla artmış durumda. Bu nedenle yeterince kişiselleştirilmemiş bir müşteri deneyiminin iyi bir nedeni var.

Olumlu bir müşteri deneyimi şunları yapmanızı sağlar:

 • Mağazanız veya markanız karşısında tüketicide iyi bir his yaratın
 • Uzun vadede zihninizi etkileyin
 • Uzun vadeli bir ilişkinin kurulmasını teşvik edin

Bu mutlaka tatmin edici bir kullanıcı deneyimi ve 5 yıldızlı müşteri hizmeti gerektirir. Ama hepsi bu kadar değil. Mağazanızın yükleme hızını artırmak için Super Speed ​​veya Image Webp gibi araçları kullanabilirsiniz.

Müşteri yolculuğu boyunca ilişkiyi güçlendirecek basit eylemlerle onlara ilgi gösterebilirsiniz:

 • Müşterilerinizden ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında geri bildirim isteyin
 • Ödüllerle ödüllendirin
 • Beklenmedik hediyeler veya ikramiyelerle şaşırtın
 • Bir teşekkür e-postası göndererek (Alışveriş Sepeti Hatırlatma modülüyle e-posta göndererek) her satın alma için teşekkür ederiz

Doğru teklifi doğru zamanda ve doğru müşteriye sunmak için müşteri veri tabanınızın niteliğini kullanmak iyi bir hiledir. Daha da ileri gitmek için, müşterinize benzersiz olduğu izlenimini vermek için etkileşimlerinizin (e-posta, sms, telefon görüşmesi, randevu vb.) mümkün olduğunca kişiselleştirilmesi gerekir.

Müşteri Tabanınızı Bölümlere Ayırın

Müşterilerinizi ancak onlara kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunarsanız elde tutmayı başarabilirsiniz . Bunu yapmak için tam olarak kiminle konuştuğunuzu bilmeniz gerekir. Bu nedenle , müşterileriniz hakkında nitelikli bilgi toplamak çok önemlidir. Bu şuna benzer bir bilgidir:

 • Alışveriş geçmişi ve sepete eklemeler
 • Satın alma alışkanlığı
 • Tipoloji

Google Merchant Center ve bir CRM, bunu yapmanızı kolaylaştıracaktır. Toplanan bu bilgiler daha sonra müşterilerinizi tanımanıza ve onları ilgi merkezi gibi kriterlere göre sınıflandırmanıza olanak tanır.

Değerlerinize ve Taahhütlerinize Sadık Kalın

İnternet, araştırmayı yeni müşteriler bulmayı kolaylaştırdıysa, aynı zamanda müşterilerinize en çok fayda sağlayanları bulmak için teklifleri karşılaştırmak için tüm araçları sunar. Bu nedenle, kalitesiz ürünler veya saçma bir fiyat sunarak müşteriyi elde tutma olasılığı sıfıra yakındır.

Tüketiciler ahlaki değerlere sahip ciddi satıcıları tercih ederler. Verdiği sözleri tutan kaliteli ürünler sunun. Bundan sonra çapraz satış veya ek satış yapmak için Facebook Pixel & Shops veya Çapraz Satış gibi araçları kullanabilirsiniz, amaç satın alanlara satış yapmaktır.

Rekabetten Sıyrılın

Rakiplerinizin de para için büyük bir değer sunduğunu varsayarsak, müşterileriniz neden rakipleriniz yerine sizden satın almak için geri gelsinler? Oldukça basit çünkü teklifinizi sürekli geliştirerek katma değer sunacaksınız (yenilik, fiyat, hizmet anlayışı vb.).

Teklifinizi, müşterilerinizin beklentilerini her zaman daha iyi karşılayacak şekilde sürekli iyileştirin. Teklifleriniz, pazarın ve tüketici davranışının gelişimini takip etmelidir. Müşteri hizmetleri ve satış sonrası hizmetlerinizden (SAV) ve müşterilerinizden gelen geri bildirimleri sitenizde, forumlarda, sosyal ağlarda vb. analiz ederek tekliflerinizi iyileştirmenin ipuçlarını bulacaksınız.

Bir Sadakat Programı Planlayın

Bir sadakat programına sahip olmak, bir kayıp olmaktan çok, müşterilerinize bir kazan-kazan ortaklığı sunmak anlamına gelir:

 • Müşterileriniz somut avantajlardan yararlanır, kendilerini değerli ve ayrıcalıklı hissederler (VIP kulüp ve hizmetleri, alışveriş hediyeleri, indirimler vb.)
 • Mağazanız, onları bekleyen ödüllerle motive olarak tekrar satın almak için geri geldiklerini görmekten mutlu. Aynı zamanda, tekliflerinizi sürekli iyileştirmenizi sağlayacak daha fazla veri toplarsınız.

Ancak etkili olmak ve hedeflerinize ulaşmak için sadakat programınız şöyle olmalıdır:

Orijinal: Bir tüketicinin 25'ten fazla sadakat kartı toplayabileceğini bilerek, rakiplerinizin yaptıklarıyla farkı belirlediğinizden emin olun.

Basit: Tüketiciler, oyunlaştırılmış ve anlaşılması kolay programların eğlenceli tarafını takdir ediyor. Öte yandan, büyük düşünmeyi gerektirenlerden kaçınılmalıdır.

Değerli: Sadakat programınız müşteriye bir miktar değer sağlamalıdır.

Müşterilerinize Ses Verin

Markanızın etrafında bir topluluk oluşturmanın çeşitli faydaları vardır. Bu, tüketici topluluğuna ait olma duygusunu teşvik eder ve müşterilerinizden öğrenmenizi sağlar. Müşteriler her zaman şirketle etkileşim kurmak ister ve bunu mümkün kılmanın birkaç yolu vardır. Özellikle şunları yapabilirsiniz:

 • Topluluğunuz için abonelikler oluşturun ve müşterilerinizi sizinle etkileşime girmeye teşvik edin
 • Sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü artırarak markanızla etkileşim oluşturun
 • Birinci sınıf bir hizmet, yönlendirme programı vb. aracılığıyla sosyal ağlarda topluluğunuz için özel teklifler geliştirin
 • Daha fazla insanı bir araya getirmek için özel oyunlar ve etkinlikler düzenleyin
 • Memnuniyet anketleri aracılığıyla bilgi toplayın

Müşteri Sadakati Oluşturmak İçin Bir Modül

Sadakat, Yönlendirme ve Ortak Programlar modülü, müşterilerinizi elde tutmak için paha biçilmez bir yardımcı olacaktır. E-ticaret mağazanızdan alışveriş yapan her müşteriye ödül (para veya puan) sunmak için tüm araçları emrinize sunar. Bu, 3 farklı pazarlama programı kurabileceğiniz üçü bir arada modüldür:

 • Sadakat Programı
 • Sponsorluk Programı
 • Önlisans Programı

Ölçün, İzleyin ve İyileştirin

“ Ölçemeyeceğiniz şeyi iyileştiremezsiniz” sözü müşteri sadakati  için de geçerlidir. Belirli KPI performans göstergelerinin izlenmesi ve analizi, çok etkili olmayan veya çok etkili olmayan eylemleri tespit etmenize ve elde tutma oranınızı artırmak için bunları ayarlamanıza olanak tanır.

CRM'ler, nitelikli müşteri veritabanları oluşturmak için çok uygundur. Ancak, AdWords kampanyanızın performansını değerlendirmek ve kimin neyi satın aldığını anlamak için Google AdWords gibi modülleri de kullanabilirsiniz.

Kocaeli Web Tasarım Firması Adım Web Hizmetleri – Web Tasarım, Yazılım ve Sosyal medya Danışmanlığı

Telefon : 0507 501 85 14

E-Posta : info@adimweb.come-ticaret

Sizi Arayalım?

İletişim bilgileriniz güvende kalır.

Sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçerek hizmetlerimizi tanıtalım.