| E-Ticaret

E-ticaret Sitelerinizdeki Müşterilerinizin Satın Alma Yolculuğunu En İyi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Müşteri satın alma yolculuğunu optimize etmek, cirolarının yükseldiğini görmek isteyen e-tüccarlar için bir öncelik olmalıdır. Kocaeli web tasarım firması adimweb'in bu makalesi, çevrimiçi mağazanızda satın alma yolculuğunu optimize etmeye yönelik tekniklere genel bir bakış sunar.

Çevrimiçi mağazalardaki sepet terk etme oranı ( siteye bağlı olarak %60 ila %80 arasında), e-tüccar için haklı olarak felakettir. Çünkü çok büyük bir eksikliği temsil ediyor. Bunu düzeltmek için çevrimiçi satış uzmanları, net olarak müşteri kazanma sürecini optimize etmeyi amaçlayan çeşitli teknikler geliştirdiler. Amaç, onu düzene sokmak, basitleştirmek ve güvence altına almaktır.

Optimum bir müşteri satın alma yolculuğu nasıl kurulur? Kocaeli web tasarım firması adimweb, müşterinin satın alma yolculuğunu optimize etmeye yönelik bazı teknikleri ve çözümleri paylaşıyor.

Satın Alma Yolculuğu Nedir?

Bir e-ticaret sitesinde, satın alma yolu, bir tüketicinin bir ürünü elde etmek için geçtiği tüm süreci belirler. Bu yol, araştırma aşamasını, makalenin keşfini, rakiple karşılaştırmayı, site ziyaretini ve ürünün edinilmesini içerir.

Bu yaklaşımı ve tüketici satın alma mekanizmalarını anlamak, dijital pazarlama bilgisi gerektirir. Etkili ve optimize edilmiş bir satın alma süreci geliştirmek için, bir satış sitesinin hedef kitlesinin çevrimiçi davranışını analiz etmek gerekir. Bu çalışmanın ardından tüccar ve web ajansı, müşteri beklentilerine uygun bir süreç geliştirecektir.

Çevrimiçi pazarlamacılar, tipik bir müşteri satın alma yolculuğunun yedi ana aşamadan oluştuğunu düşünür:

  1. Çalışma aşaması (saha ziyareti, araştırma aşaması)
  2. Sosyal doğrulama  (İnternet kullanıcılarının görüşlerine danışılması)
  3. Ürünü sepete ekleyin
  4. Sipariş onayı
  5. Hesap oluşturma, misafir girişi veya satın alma
  6. Teslimat şeklinin seçimi
  7. Ödeme yöntemi seçimi ve satın alma onayı

Uygulamada, etkisiz bir arama çubuğu, tanımlanamayan nakliye maliyetleri veya çok uzun bir ödeme süreci ile karşı karşıya kalan birçok tüketici, siparişini tamamlamaz.

Müşterinizin Satın Alma Yolculuğunu Analiz Etmek: Önemli Bir Nokta

Optimize edilmiş bir müşteri satın alma yolculuğunun anahtarı, tekrarlanan analizidir. Tüketicilerinizin çevrimiçi davranışlarını anlamak için web'in kaldıraçlarına ve dinamiklerine aşina olmak çok önemlidir. Ziyaretçilerinize basit, güvenli ve uyarlanmış bir yolculuk sunduğunuzdan emin olun.

Bu nedenle, sitenizin yeniden tasarlanmasını veya iyileştirilmesini, UX ve UI Tasarım tekniklerini kullanan uzman bir ajansa emanet edin. Bunlar, dijital arayüzlerin kullanımıyla ilgili tüketici geri bildirimlerini incelemek için kullanılan yöntemlerdir. Web uzmanları sayesinde müşterileriniz için hangi noktaların sorunlu olduğunu ve bunları nasıl değiştireceğinizi bileceksiniz. Bunlar, göze çarpmayan tıklama düğmeleri, afişlerinizin konumu, tipografi rengi veya etkileşim sorunları ile ilgili olabilir.

Bu profesyoneller, uygun modülleri entegre etmek için tüm e-ticaret platformlarına müdahale edebilirler. Ekiplerinin çevrimiçi mağazanızı kişiselleştirebilmesi için bir Kocaeli web tasarım ajansıyla iletişime geçin.

Bir E-ticaret Sitesinde Müşteri Yolculuğunu Optimize Etmek İçin Hangi Araçlar Gereklidir?

Gezinmeyi Kolaylaştırmak İçin Araçlar

Ziyaretçilerinize gerçek gezinme rahatlığı sunmak çok takdir edilmektedir. Bu nedenle, platformunuzun mobil versiyonunu geliştirmeyi ihmal etmeyin. Ek olarak, platformunuzda bir dilek listesi oluşturmak için modülleri entegre etmek ilginç olabilir. Mobil cihazlarda gezinmek için çok uygun olan bu araç, İnternet kullanıcısının, daha sonra satın alma amacıyla öğeleri gruplandırdığı bir dilek listesi oluşturmasına olanak tanır.

Bu kişiselleştirme aracı, satış platformu tarafından bir çapraz satış stratejisi uygulamak için de kullanılabilir. Belirli bir tutarda satın alma işleminden sonra satıcı, müşterisinin istek listesindeki referanslar arasından bir “bonus” ürün sunabilir.

Arayüzü ve Lojistiği İyileştirmeye Yönelik Araçlar

Genel bir kural olarak, web uzmanları, genellikle çok uzun ve karmaşık olan müşteri satın alma yolculuğunu kısaltmayı önerir. Bunu yapmak için ödeme arayüzünü ve bağlantı yöntemlerini basitleştirmek ve kişiselleştirmek önemlidir. Ödemeyi bölmeyi veya basit bir tıklama ile satın alma işlemleri için ödeme yapmayı mümkün kılan yeni cihazlar ortaya çıktı. Güvenli ve verimli Oney, PayPlug veya Paypal birçok alıcıya hitap ediyor.

Giriş veya hesap oluşturma aşamasının, birçok ziyaretçinin vazgeçtiği ve satın alma işlemini tamamlamadığı aşama olduğunu not ediyoruz . Ancak müşteri sadakat stratejisinin olmazsa olmazı olmasının yanı sıra ödeme adımlarını kolaylaştıran bir özelliktir. Gerçekten de, internet kullanıcıları müşteri alanlarından banka kartlarını gelecekteki satın alma işlemleri için saklayabilirler. Ödeme yaparken tek yapmaları gereken, birkaç tıklamayla ödemeye devam etmek için onu seçmek.

Alışveriş sepetinin terk edilmesini önlemek için yeni bağlantı çözümleri ortaya çıktı: Sosyal bağlantı.. Bu, müşterinin Facebook, LinkedIn (veya diğer sosyal ağ) tanımlayıcıları ile e-ticaret platformuna bağlantı sunulmasını içerir. İnternet kullanıcılarının artık kayıt formlarını doldurmaları gerekmiyor ve sürecin basitliğini takdir ediyorlar.

Müşteri satın alma yolculuğunun iyi bir optimizasyonu, web'in mevcut dinamiklerini yansıtmalı ve en yeni nesil araçları kullanmalıdır. Bu nedenle, sakin ve etkili bir dijital geçişte destek almak için bir web sitesi oluşturma ajansıyla çalışmanız şiddetle tavsiye edilir.


Kocaeli web tasarım, e-ticaret

Sizi Arayalım?

İletişim bilgileriniz güvende kalır.

Sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçerek hizmetlerimizi tanıtalım.