| Web Tasarım

Kullanıcı Merkezli Tasarım Ürün Yönetimine Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Kullanıcı Merkezli Tasarım Ürün Yönetimine Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Ürün yöneticileri doğrudan yeni ürünler geliştirmek için çalışır ve her işletmenin ürün tasarımıyla ilgili kendi felsefeleri vardır. Bu felsefelerden biri de Kullanıcı Merkezli Tasarımdır (UCD). UCD, 'Tasarımcı Düşünce' olarak da bilinir ve müşteriyi tasarım sürecinin merkezine koyarak pazarı daha iyi anlamayı amaçlar.

Ama neden tasarım düşüncesiyle ilgilenmelisiniz? Çok basit, tasarım odaklı düşünme felsefesini benimseyen şirketler, rakiplerinden %56 daha fazla getiri elde ediyor. Dolayısıyla, rakiplerinizden daha iyi performans göstermek ve rekabet avantajı elde etmek istiyorsanız UCD'yi iş stratejinize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için Kocaeli web tasarım firması adimwebin makalesini okumaya devam edin.

Araştırma: Müşterilerle Konuşun ve Ne Aradıklarını Anlayın

UCD kullanıcıyı ön planda tutar ve her şey araştırmayla başlar. Bu ilk adımdaki temel amaç, müşteriyi merkeze alarak sorunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Bu adımı doğru bir şekilde yapmazsanız, kitlenizin ilgilenmediği bir şeyi geliştirmek için çok fazla zaman ve para harcama riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Kimin için tasarım yaptığınızı anlamalısınız.

Kullanıcılarınızı anlamanın harika bir yolu, pazarlama dünyasında kişilikler veya müşteri avatarınız olarak bilinenleri oluşturmaktır. Mümkün olduğunca çok ayrıntı eklemek istiyorsunuz. Kitlenizin demografik özelliklerini ve psikografik özelliklerini de anlamak çok önemlidir. Onların zorluklarını, arzularını, korkularını, hayal kırıklıklarını, özlemlerini ve geceleri onları neyin uyanık tuttuğunu anlamanız gerekir.

Buraya ne kadar çok veri alırsanız o kadar iyidir. Alçakgönüllü meyve, şirketinizin şu anda sahip olduğu verilere bakmak ve şirketinizdeki müşterilerle etkileşimden sorumlu kişilerle konuşmaktır. Satış departmanında çalışan ve müşteri geri bildirimleriyle ilgilenen kişiler mükemmel bilgi kaynaklarıdır. Şirket içinde pek çok iyi bilgiye sahip olsanız bile, müşterilerle konuşmak için dışarı çıkmak çok önemlidir. Bu adımı atlamayın.

Sizden zaten satın almış olan ve ulaşabileceğiniz kişiler varsa, bu başlamak için harika bir yerdir. Ancak, özellikle şirketinizi yeni kuruyorsanız, durum her zaman böyle değildir. İyi haber şu ki, internette hedef kitlenize uyan kişileri bulmanın birçok yolu var. Facebook grupları ve Reddit, iletişime geçmek ve sohbet başlatmak için harikadır. Bilgilerini toplamak için bir soru listesi oluşturabilir ve platformun sohbet aracını veya Google formları gibi bir aracı kullanabilirsiniz.

Hedef kitleniz hakkında pek çok bilgi topladığınıza göre, potansiyelinizin ve mevcut müşterilerinizin uğraştığı en önemli sorunları tanımlamanın zamanı geldi.

Tanımlayın: Müşterilerinizin Ortak Sorunları Nelerdir?

Artık müşterilerinizle konuşarak ve şirket verilerinize bakarak öğrendiğiniz her şeyi alıp kullanıcıların ihtiyaçlarını, sorunlarını ve zorluklarını belirleyeceksiniz.

Tüm bu bilgilerden çıkarabileceğiniz temel iç görüler nelerdir? Anahtar, ortak noktaları belirlemektir. Ortak sorunları, ortak zorlukları ve kullanıcılarınız üzerinde büyük etkisi olan şeyleri tanımlamanız gerekir.

En yaygın sorunları listeledikten sonra yaratıcı olmaya ve sunabileceğiniz tüm olası çözümler için beyin fırtınası yapmaya başlamalısınız. Bu, ekibinizin geliştirebileceği ürünler veya hizmetler hakkında düşünmeye başlamanızı sağlayacaktır.

Fikir: Yaratıcı Meyve Suyunun Akmasını Sağlayın

Tanımlama aşamasında edindiğiniz tüm içgörülerle, bu sorunları çözebilecek çözümler, fikirler ve potansiyel ürün veya hizmet eşleşmeleri bulmaya başlayacaksınız.

Bu, hizmetinizi veya ürününüzü daha hassas bir şekilde tasarlamanıza olanak tanır. Buradaki amaç, sonsuza kadar bağlı kalacağınız son bir fikir bulmak değil. Amaç, pek çok fikir bulmak için şirketinizdeki tüm insanlarla bir beyin fırtınası oturumu yapmaktır. Farklı sektörlerden birçok farklı insana sahip olmak, farklı bakış açıları elde etmek ve aynı bilgiyi almak için esastır.

Başlangıçta, filtrelemeden mümkün olduğu kadar çok fikir üzerinde beyin fırtınası yapın. Kapsamlı bir fikir listeniz olduğunda, en iyilerini seçebilirsiniz.

Tamam, şimdi bir fikir listeniz var. Ama bu fikirler iyi mi? Bilmiyorum ve bu noktada sen de bilmeyeceksin. İlerlemek için ihtiyacınız olan cevapları size yalnızca müşterileriniz verebilir. Bir sonraki adım, bu fikirleri test etmek ve dürüst geri bildirim almaktır.

Doğrula: Ürün Pazara Girmeye Hazır Mı?

Şimdi en iyi fikirleri seçecek ve yeni bir ürün veya yeni bir hizmet olma potansiyeline sahip birkaç tanesini seçmek için onları filtreleyeceksiniz. Kitleniz için bir şeye dönüştürmeye değer fikirleri seçin. Amaç, bu fikirleri basit ve test edilebilir prototiplere dönüştürmektir. Henüz tam olarak tasarlanmış olmaları gerekmez. Amaç, hızlı bir şekilde gerçek kullanıcılarla test edebileceğiniz bir şey yapmaktır.

Prototipi geliştirdikten sonra sahada gerçek kullanıcılarla test etmeniz gerekiyor. Bu, neyin işe yaradığını ve neleri geliştirebileceğinizi görmek için onlardan geri bildirim almanıza olanak tanır. Ürün veya hizmetin pazara girmeye hazır olup olmadığını da görebilirsiniz. Bu aşamada alacağınız geri bildirim, bundan sonra ne yapmanız gerektiğini belirleyecektir. Ya ürününüzü piyasaya süreceksiniz ya da ilk adımlara dönerek tekrar edeceksiniz.

Yineleyin: Mümkün Olan En İyi Çözümü Sağlamak İçin İyileştirmeye Devam Edin

Test sonuçlarınızı aldıktan sonra, ürünü yinelemek ve iyileştirmek için geçmiş aşamalara geri dönebilirsiniz. Burada katı bir kural yok. Aldığınız geri bildirimlere göre hangi aşamaya geri dönmeniz gerektiğini göreceksiniz.

Geri bildirimler harikaysa, ürünün gerçek sürümünü piyasaya sürmeye başlamaktan korkmayın. Diğer aşamalara geri dönmeniz gerekmez; doğrulama bölümündeki sonuçlarınız sonraki adımlarınızı belirleyecektir. Yineleme sürecine periyodik olarak yeniden yaklaşmaya değer. Pazarın zaman içinde değişmesi nedeniyle müşterilerinizin ihtiyaçlarının değişip değişmediğini kontrol etmeniz gerekecektir.

Çözüm

İşte aldın! UCD'nin en önemli yönlerinin müşterilerinizin ihtiyaçları olduğunu, müşterinizin aradığı bir çözümü nasıl bulabileceğinizi ve piyasada en iyi ürünü elde edebilmek için çözümünüzü geliştirmeye nasıl devam edebileceğinizi öğrendiniz. pazar.

Bu fikirleri uygulamak, gelirinizi artırmanıza ve satış sürecinizi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır çünkü bir ürünün satılmasını sağlayan şey, pazara ne kadar iyi uyduğudur ve bunu adım adım takip ederek, tam olarak müşterinizin istediği ürüne sahip olursunuz.

Nasıl daha iyi müşteri deneyimleri sunacağınızı öğrenmeye devam etmek istiyorsanız, Kocaeli web tasarım firması adimwebin web sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik makalesine göz atın.


kocaeli web tasarım

Sizi Arayalım?

İletişim bilgileriniz güvende kalır.

Sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçerek hizmetlerimizi tanıtalım.